Στατιστικά στην κατεύθυνση οικονομίας & πληροφορικής - 2017 Κύριο

Σαφώς πιο απαιτητικά ήταν τα φετινά θέματα στην κατεύθυνση οικονομίας και πληροφορικής, όπως μπορούμε να διαπιστώσουμε από την επεξεργασία των στατιστικών στοιχείων. Συγκεκριμένα, στο μάθημα Αρχές Οικονομικής Θεωρίας η εικόνα είναι τελείως διαφορετική σε σχέση με πέρυσι. Αυτό σημαίνει ότι οι άριστοι, δηλαδή οι μαθητές με επιδόσεις από το 18 - 20 ήταν 11,6% από 32,33% που ήταν το προηγούμενο έτος. Αυτό σημαίνει ότι, ενώ το έτος 2016 ο ένας στους τρεις υποψηφίους αρίστευσε στα οικονομικά, φέτος μόνο ο ένας στους δέκα περίπου κατάφερε κάτι αντίστοιχο.

Στα υπόλοιπα μαθήματα, η εικόνα δεν είναι πολύ διαφορετική σε σύγκριση με τα προηγούμενα έτη. Δηλαδή, οι μαθητές που εξετάζονται στα μαθηματικά αδυνατούν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις των Μαθηματικών (και όχι του μαθήματος), αφού οι άριστοι φέτος ήταν 0,46% από 0,85% που ήταν πέρυσι. Η ίδια κακή εικόνα και στην έκθεση με τους άριστους να είναι μόνο το 0,25% έναντι του περσινού 0,14%. Τέλος, το μάθημα της πληροφορικής επιδεικνύει μία αξιοθαύμαστη σταθερότητα αφού διαχρονικά γύρω στο 15% των μαθητών αριστεύει. Συγκεκριμένα, οι άριστοι στην πληροφορική ήταν το έτος 2017 το 14,17% των υποψηφίων, δηλαδή περίπου το ίδιο με με το περσινό ποσοστό που ήταν 15%.

Εξετάζοντας τώρα τα ποσοστά των υποψηφίων που βρέθηκαν κάτω από τη βάση του 10, πάλι είναι εμφανής η διαφορά στο μάθημα Α.Ο.Θ όπου φέτος το ποσοστό ήταν 36,1% έναντι του περσινού 27,16%. Το γεγονός αυτό μας οδηγεί στο συμπέρασμα ότι οι βάσεις εισαγωγής στο συγκεκριμένο πεδίο θα είναι έντονα πτωτικές. Στα άλλα μαθήματα τώρα, στα μαθηματικά η κακή επίδοση των μαθητών επιδεινώθηκε αφού αυξήθηκε το ποσοστά των γραπτών που βρίσκονται κάτω από τη βάση από το 77,89% το έτος 2016 σε 83,46% φέτος! Στην πληροφορική αντίστοιχα, κάτω από τη βάση έγραψε φέτος το 36,41% όσο δηλαδή περίπου και πέρυσι που το ποσοστό ήταν 39,46%. Το μικρότερο ποσοστό γραπτών κάτω από τη βάση υπήρξαν στην έκθεση, όπου το φετινό ποσοστό ήταν 21,78% το οποίο είναι κοντά στο περσινό 18,41%.